Ve Zlíně otevíráme nové muzeum, jediné svého druhu. Je věnováno mapám a kartografii.

8. dubna 2024

Co se děje v muzeu, Výstavy
Muzeum map Zlín

V sídle naší společnosti připravujeme k otevření nového Muzea map Zlín. Chceme tak podpořit cestovní ruch regionu a také vědomosti žáků a studentů z geografie a historie. Muzeum s podobným zaměřením je raritou ve svém oboru.

Muzeum map Zlín bude představovat nejen bohatou minulost a výjimečnost kartografie na českém území, ale i tradiční postupy a technologie, kterými se mapy vytvářejí. Jeho jedinečnost bude spočívat nejen v obsahu jeho expozice, ale i formě. Návštěvníci v muzeu najdou interaktivitu, moderní principy vzdělávání a výdobytky špičkových technologií.

S myšlenkou založit muzeum, zaměřené na kartografii, přišel loni náš šéf, majitel a ředitel SHOCartu Milan Paprčka. Ten také před 6 lety založil podobné a dnes hojně navštěvované Slovenské muzeum map.

Myslím si, že úspěšná firma by společnosti měla dát i cosi víc, než-li zaplacené daně. Jako kartografické vydavatelství jsme se rozhodli pro veřejnost otevřít muzeum map a rozšířit společenskou odpovědnost naši firmy. Jako velký fanoušek map jsem měl už dříve sen, představu o zpopularizování mapování, kartografie a map jako takových. Rozhodl jsem se vše, co já a moji kolegové víme o výrobě map, představit široké veřejnosti. Jako pilot sem si prosadil, abychom zde umístili i letecký simulátor a tak se můžete virtuálně proletět nad Zlínem, nebo i nad Karibikem, “ řekl s tím, že v muzeu se představí vývoj mapování a tvorby map od nejstarších dob až po dnešek.

Muzeum map Zlín

Interaktivní poznávání

Jedním z hlavních cílů muzea je nabídnout interaktivní a zážitkové vzdělávání, což je trend ve světově proslulých muzeích. K tomuto účelu máme pro návštěvníky nachystaný například pískový model krajiny s rozšířenou realitou, který názorně demonstruje tvorbu a proměny krajiny. Návštěvníci tak mohou vlastníma rukama z písku tvořit krajinu a vidět, jak barevně vypadá na mapě. Mohou ji měnit a okamžitě porovnávat, jak se mění její mapové zobrazení, jak se mění barvy a čáry vrstevnic.

Interaktivní části expozice jsou doplněné tradičními prvky v podobě fyzických exponátů a informačních panelů. Ty ukazují dějiny mapování ve světě a v Česku a důležité milníky.

Výstava vzácných starých map

Muzeum otevře výstavou velmi vzácných starých map s názvem Nejkrásnější barokní mapy Čech a Moravy – JAN KRYŠTOF MÜLLER – BAROKNÍ KARTOGRAF.

Vystavenou unikátní barokní mapu Čech od Jana Kryštofa Müllera z roku 1720 můžete spatřit jen na pár místech České republiky, a to v Regionálním muzeu v Litomyšli nebo v Kanceláři prezidenta republiky. A potom tady u nás v Muzeu map Zlín. Krásných starých historických map založených na podkladech Jana Kryštofa Müllera bude v muzeu k obdivu několik desítek a k tomu i výjimečný atlas.

Muzeum map Zlín

Muzeum je zřízeno na přízemí administrativní budovy na Vodní ulici č. 1972 ve Zlíně. Práce na něm začaly jěšte v minulém roce. Nyní bude muzeum spuštěno zatím ve zkušebním provozu a koncem dubna se bude konat i slavnostní otevření.

Spolupracujeme