Model země s rozšířenou realitou

Není pískoviště jako pískoviště. Toto si zamilujete na první pohled. Vybudujte si zemi vlastníma rukama, vytvořte pohoří a doliny a v okamžiku ji přemodelujte na rovinu, nebo dolinu přeměňte na koryto řeky. Fantazii se meze nekladou! Víte co jsou to vrstevnice, hloubnice a hypsometrie? Pokud ne, na tomto modelu to naprosto pochopíte.

Kartografické zobrazení

Na tomto stanovišti najdete odpověď na otázku, jestli lze mapám věřit. Země je totiž kulatá a aby jste její povrch zobrazili na rovný papír, musíte vždy něco zdeformovat. Je to, jako když balíte bonbon do papíru – vždy ho více či méně pomačkáte. Známe tři základní zobrazení Země: Berhmanovo, Mercatorovo a Gall-Petersovo. Každé jedno zkresluje a deformuje jiné prvky na mapě.

Kartografické zobrazení
Muzeum map Zlín
Evoluce map ve světě

Evoluce map ve světě, zeměměřické činnosti na území ČR

Kdy vznikaly první mapy? Kterou mapu použil Kryštof Kolumbus při svých plavbách? Který kartograf poprvé zanesl do své mapy Nový svět, tedy Ameriku? Kdo vyvinul válcovou projekci s pravoúhlou sítí poledníků a rovnoběžek, kterou vídáme i dnes? To vše a mnohem více se dozvíte na stanovišti Evoluce map ve světě.

Na stanovišti Zeměměřické činnosti na území se dozvíte jak se vyvíjelo kartografické zobrazení ČR nebo jak probíhalo první vojenské mapování u nás.

Jak z krajiny vznikne mapa

Podle kolmého leteckého snímku si na magnetické tabulce vytvoříte svou mapu pomocí magnetických piktogramů.

Muzeum map Zlín
Letecký simulátor

Staňte se pilotem v Muzeu map Zlín

Kromě tradičních map a starých plánů měst, muzeum disponuje i vlastním leteckým simulátorem. Tento simulátor umožňuje zájemcům zažít pocit, jaké to je ovládat letadlo, a to vše v bezpečí na zemi. Simulátor je vybaven různými druhy letadel, od malých sportovních strojů po velké dopravní letouny, a každé z nich nabízí odlišný zážitek z letu. Sedět v kokpitu, držet řídítka, pozorovat přístroje a reagovat na měnící se podmínky počasí nebo směr větru, vše vede k pocitu, že skutečně pilotujete letadlo. To vše přispívá k nezapomenutelnému zážitku.

Spolupracujeme